Artvin Havadis

Artvin’de Gürcistan sınırındaki Camili bölgesinde 4 gün sonra, 6 köyle ulaşım yeniden sağlandı

ARTVİN’İN GÜRCİSTAN SINIRINDA YER ALAN VE KIŞ AYLARINDA ETKİLİ OLAN KAR YAĞIŞI NEDENİYLE YOLU BİR ÇOK KEZ KAPANAN CAMİLİ (MACAHEL) BÖLGESİNDE BULUNAN 6 KÖYLE ULAŞIM 4 GÜN SONRA SAĞLANDI. BİN 960 RAKIMLI CAMİLİ GEÇİDİNDE ÇIĞ TEHLİKESİ NEDENİYLE KAR TEMİZLEME ÇALIŞMASI KONTROLLÜ OLARAK YAPILIYOR.

Artvin’de Gürcistan sınırındaki Camili bölgesinde 4 gün sonra, 6 köyle ulaşım yeniden sağlandı
160 views
27 Aralık 2021 - 9:40

Artvin’in Gürcistan sınırında yer alan ve kış aylarında etkili olan kar yağışı nedeniyle yolu bir çok kez kapanan Camili (Macahel) bölgesinde bulunan 6 köyle ulaşım 4 gün sonra sağlandı. Bin 960 rakımlı Camili geçidinde çığ tehlikesi nedeniyle kar temizleme çalışması kontrollü olarak yapılıyor.

Artvin’de Borçka ilçesi Gürcistan sınırında bulunan UNESCO’nun koruması altındaki Türkiye’nin ilk ve tek biyosfer rezerv alanına sahip olan bin 960 rakımlı Camili (Macahel), bölgesinde kar kalınlığı 2 metreyi buldu. Doğal yaşlı ormanları, endemik bitkileri, tarihi camileri, saf Kafkas arısı ve kendine özgü kültürünün yanı sıra el değmemiş yaylalarıyla 6 köyün bulunduğu ve 2 bin insanın yaşadığı bölgede kış şartları ağır geçiyor.

Yoğun kar ve tipi nedeniyle geçmişte 6 ay açık, 6 ay kapalı kalan yolun sürekli açık olması için, Karayolları, 42 kilometrelik yol ağını özelleştirdi. Bölgeyi iyi bilen Osman ve Mikail Önder kardeşler ait aile şirketi, yolun açık olması için yoğun çaba harcıyor. Kar yağışının sona ermesinin arından çalışmalarına başlayan şirket, 7 kilometresi çığ alanı olan 42 kilometrelik yol ağında bulunan karları temizlemek için çalışmalarını sürdürüyor.

Operatör Osman Önder, yaptığı açıklamada ”Bu zor coğrafyada, çığ inme tehlikesi ile karşı karşıya kalıyoruz. Biz yöre insanı olduğumuz için gece gündüz çalışarak ancak 3 güne yolu ulaşıma açtık. Tünel yapılsaydı, bizde bu zorlu çalışmayı yapma zorunda kalmazdık” ifadelerini kullandı.

Camili Düzenli Köyü muhtarı Hasan Aydın ise “22 Aralık gecesinde başlayan ve 3 gün süren yağış Camili köylerinde hayat durma noktasına gelirken bazı köylerimizde hastalarımız oldu. Hastalarımıza ilk müdahale sağlık ocağındaki doktor yaptı. Hastanın geri kalan tedavisi ise yolun açılması beklendi. Nihayet 3 gün süren hummalı çalıma sonucu yolumuz ulaşıma açıldı” ifadelerini kullandı.

Bölgede kar çalışmasının başlaması ve yolun ulaşıma tekrar açılmasıyla, 6 köyde yaşayan vatandaşlar, farklı ihtiyaçlarını gidermek için şehrin yolunu tuttu.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.