Artvin Havadis

Cehennem Deresi Kanyonunun iki yakasını birleştirecek olan proje merakla bekleniyor

DÜNYANIN EN BÜYÜK KANYONLARI ARASINDA GÖSTERİLEN VE DOĞAL YAPISIYLA HAYRANLIK UYANDIRAN ARTVİN’İN ARDANUÇ İLÇESİNDEKİ CEHENNEM DERESİ KANYONU’NUN İKİ YAKASINI BİRLEŞTİRECEK OLAN CAM KÖPRÜ VE SOSYAL TESİSLERİNDE İÇİN YER ALDIĞI “CEHENNEM DERESİ’NDE CENNET YAŞANIYOR” İSİMLİ PROJENİN TAMAMLANMASINI BÖLGE HALKI MERAKLA BEKLİYOR.

Cehennem Deresi Kanyonunun iki yakasını birleştirecek olan proje merakla bekleniyor
156 views
13 Ocak 2022 - 10:10

Dünyanın en büyük kanyonları arasında gösterilen ve doğal yapısıyla hayranlık uyandıran Artvin’in Ardanuç ilçesindeki Cehennem Deresi Kanyonu’nun iki yakasını birleştirecek olan cam köprü ve sosyal tesislerinde için yer aldığı “Cehennem Deresi’nde cennet yaşanıyor” isimli projenin tamamlanmasını bölge halkı merakla bekliyor.

İlçeye 7 kilometre uzaklıktaki bulunan doğal SİT alanı olan Cehennem Deresi Kanyonu’nun, turizme kazandırılması için Ardanuç Kaymakamlığı ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bünyesinde başlatılan ’Cehennem Deresi’nde cennet yaşanıyor’ isimli proje bazı vatandaşlardan olumlu not alırken bazıları ise kanyonun doğal haliyle kalmasını istedi.

Yapılacak proje kapsamında 2,5 kilometre uzunluğu, 200 metre yüksekliği ve 70 metre genişliği ile dünyanın ve Türkiye’nin en büyük kanyonlarından olan kanyonun çevresinde gezi ve yürüyüş yolları planlanıyor.

Kanyonun iki yakası ayrıca inşa edilecek 80 metre uzunluğunda, 2,5 metre genişliğinde cam köprü ile birleştirilecek. Proje etap etap ihaleye çıkarken, Cehennem Deresi Kanyonu, turistler için cazip hale de getirilmesi hedefleniyor.

Projenin inşaatı devam ederken, kanyonun üst bölgesinde bulunan taş duvarları gören bazı bölge halkı projeye tepki gösterdi.

Bölge halkından Meryem Uzun, yaptığı açıklamada “Ardanuç’un turizme katkı sağlayacak. Esnaf kazanacak. Merak edenler gelecek. Ardanuç bilinmeyen kimliğinden çıkacak” derken, Filiz Tiflis ise “Kanyon ilimiz turizm acısında çok önemli bir yer. Girişi üstten bakışı çok güzel. Can teras yapılacağından söz ettiler eğer cam teras yapılırsa harika olur. Yükseklik acısından olsun görsel açısından olsun Ardanuç için mükemmel bir proje olacak” ifadelerini kullandı.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.