Artvin Havadis

Tarihi Nuri Paşa Konağı ilgi bekliyor

ARTVİN ŞAVŞAT İLÇESİNDE BULUNAN 154 YILLIK TARİHİ NURİ PAŞA KONAĞI, KADERİNE TERK EDİLMİŞ DURUMDA. YIKILMA TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA KALAN KONAK, İLGİ BEKLİYOR.

Tarihi Nuri Paşa Konağı ilgi bekliyor
332 views
10 Ağustos 2020 - 11:20

Artvin Şavşat ilçesinde bulunan 154 yıllık tarihi Nuri Paşa Konağı, kaderine terk edilmiş durumda. Yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kalan konak ilgi bekliyor.

Artvin ve Batum’un köklü ailelerinden Haşimoğlu Necip Bey’ın babası tarafından 1866 yılında, kesme taş ve ahşap işçiliği ile yapılan konak, yörede yöresel sivil mimarinin en eski örneği olarak dikkat çekiyor. İki katlı olan konağın alt katının girişinde bir hol, sağda ve solda şömineli odalar yer alıyor.

Enver Paşa’nın kardeşi olan Nuri Paşa’nın 15 gün kadar misafir edildiği için yöre halkı tarafından ’Nuri Paşa Konağı’ ismi verilen konak, son olarak Gündüz ailesine ait olarak ayakta kalmaya çalışıyor. Yöredeki sivil mimarinin en eski örneği olan binanın restore edilerek kültür evine dönüştürülmesi isteniyor.

Tarihe tanıklık etmiş konakta Nuri Paşa’nın misafir edilmesine ilişkin yerel Tarihçi Halit Özdemir, konağın yıkılma tehlikesi içinde olduğu ifade ederek konağın bir an önce onarılarak ziyaretçilere açılmasını beklediklerini söylüyor.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.