Artvin Havadis

Yeni Yusufeli’nin içme suyu problemi çözüldü

ARTVİN’İN YUSUFELİ İLÇESİNDE YAPIMI SÜREN BARAJ İNŞAATI NEDENİYLE SULARI ALTINDA KALACAK İLÇE MERKEZİNİN TAŞINACAĞI YENİ YERLEŞİM ALANINDAKİ ÇALIŞMALAR TÜM HIZIYLA SÜRÜYOR. YENİ İLÇENİN SON OLARAK İÇME SUYU PROBLEMİ DE ÇÖZÜLDÜ.

Yeni Yusufeli’nin içme suyu problemi çözüldü
300 views
03 Mart 2021 - 10:20

Artvin’in Yusufeli ilçesinde yapımı süren baraj inşaatı nedeniyle suları altında kalacak ilçe merkezinin taşınacağı yeni yerleşim alanındaki çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Yeni ilçenin son olarak içme suyu problemi de çözüldü.

Artvin’in Yusufeli ilçesinde tamamlandığında temelden 275 metre yüksekliğiyle Türkiye’nin birinci, dünyanın üçüncü en yüksek kemer barajı olacak Yusufeli Barajı suları altında kalacak ilçe merkezinin taşınacağı yeni yerleşim yeri çalışmaları tüm hızıyla sürüyor.

DSİ tarafından geliştirilen yeni Yusufeli ilçesi içme suyu Projesi ile yeni ilçe merkezinin içme, kullanma ve sanayi suyu problemi çözdü. Yeni Yusufeli İlçesi İçme suyu İsale Hattı İkmali işi kapsamında çalışmaların devam ettiğini ifade eden DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Proje kapsamında Tekkale Deresinin 1.365 metre kotundan alınacak 42,17 lt/sn debisindeki su, 9.500 metre kara 250 mm çelik boru ile isale hattı, 4.500 metre kare 60 şebeke hattı, 1 adet regülatör, 1 adet 2.000 m su deposu, 5 adet tahliye, 10 adet vantuz, 7.500 metre isale hattı servis yolu ve sanat yapıları yapılarak yeni ilçe merkezine getirilecek ve ilçe merkezi ile Tekkale Köyü yeni yerleşim yerinin içme, kullanma ve sanayi suyu ihtiyacı karşılanacaktır. Bugüne kadar isale hattı güzergahında kazı çalışmaları devam etmekte olup; işin fiziksel gerçekleşmesi yüzde 20 seviyesindedir” ifadelerini kullandı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.