Artvin Havadis

Artvin’de besicilerin zorlu kış şartlarıyla mücadelesi

KIŞ MEVSİMİNİN ÇETİN GEÇTİĞİ ARTVİN’İN BORÇKA İLÇESİ YÜKSEK KESİMLERİNDE BULUNAN KÖYLERİNDE YAŞAYAN BESİCİLER, HAYVANLARINI DOYURABİLMEK İÇİN YOĞUN BİR MESAİ HARCIYOR.

Artvin’de besicilerin zorlu kış şartlarıyla mücadelesi
182 views
27 Ocak 2021 - 9:40

Kış mevsiminin çetin geçtiği Artvin’in Borçka ilçesi yüksek kesimlerinde bulunan köylerinde yaşayan besiciler, hayvanlarını doyurabilmek için yoğun bir mesai harcıyor.

Kar yağışı ve soğuk havayla birlikte kış mevsimi Artvinli hayvan besicilerini zora soktu. Artvin’in Borçka ilçesinde Ocak ayında etkili olan kar yağışı hayatı olumsuz etkiliyor.

Kar kalınlığının bir metreyi bulduğu ilçede besiciler, hayvanlarının temel ihtiyaçlarını karşılamak için soğuk hava, tipi ve kar yağışıyla mücadele ediyor. İlçeye bağlı Atanoğlu köyünde küçükbaş ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan aileler, güne erken saatlerde başlayarak ahırların yolunu tutuyor.

Her gün 10 kilometre hayvanlarıyla yürüyor

Besicilik yapan Yasin Çelik, kar yağışının ardından havaların açmasıyla 100 küçükbaş hayvanını karla kaplı yollarda günlük 10 kilometre yürüterek otlatıyor. Havanın açmasıyla her gün hayvanları karın az olduğu bölgeye götürdüklerini ifade Çelik, “Hayvanları her gün dere kenarına götürüyoruz. Oralarda çalı ve dikenleri açıp karınlarını doyuruyorlar. Keçi hayvanın gezmeyi sevdiğinden, yaz kış genelde dışarıda otluyorlar. Bazen çok kar yağında içeride beslemek zorunda kalıyoruz” diye konuştu.

10 yıldrı besicilik yapan ve babası İsrafil Çelik’e yardım eden genç besici Yasin Çelik ise “Babamın mesleği bu bende ona yardım ediyorum. Küçükbaş hayvan bakımı kışın zor ama yazın kolay, yaylalara filan çıkıyoruz köyde de otlaklar var oralardan otlatıyoruz. Birde doğum zamanında zorlanıyoruz. Fakat yine de üstesinden geliyoruz” dedi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.